Po Africe - přidejte se k nám a navštivte to nejzajímavější a nejkrásnější z Afriky

Očima účastníků - JAR 2014

úvodní strana JAR 2014

Bohunka Silvie

"O Africe se říká, že je to rozmanitý kontinent a pro Jihoafrickou republiku prý toto tvrzení platí dvojnásob. Na všechny mé smysly bylo zaútočeno a nešlo se tomu nijak ubránit. JAR je plný barevného spektra, které jen málokdy zažijete u nás. Jsou to barvy, které hrají a pálí do očí stejně jako africké slunce. Vítr umí pěkně foukat, až se ohýbá stan, ze kterého v noci chcete pozorovat hyeny a antilopy chodící kolem plotu kempu.

Všude kolem je směs neuvěřitelných zvuků. Koncert vám k noční obloze připraví hroši u jezera, cikády a lev, který řve ve tři ráno kousek od kempu nad vítězoslavným skolením tunu a půl těžké hmoty, kterou podle Průvodce africkou přírodou identifikujeme jako buvola afrického. Ráno tyto zvuky nahradí štěbetání ptáků, kteří si nezadají ve zbarvení v teplých a sytých tónech, jaké je možné vidět na žluto-rudých pláních všude kolem, látkách, které vám nabízejí černošky ke koupi nebo na jejich šatech. Po dešti cítíte vůni trávy a dřeva a do toho se přidají čerstvě umíchaná vajíčka z ohniště na zastávce po cestě k hranici Mosambiku.

Posledním smyslem je chuť a tu si rozmlsáte sušeným masem z pakoně, ovocem, čokoládovou sušenkou s ořechy a ciderem Savana. V této chvíli dostanete pocit, že vám Afrika ukázala vše (i svá negativa včetně obchodu, kde jste jediným bělochem, hor s 12°C a hustou mlhou, která schová vodopády a jen trpělivému pozorovateli na chvíli nechá nahlédnout na panorama, obrovskými sklady Coca-cola a domy ve stavebním stylu „chatrč ala plech“). Jenže s tím nepřekonatelným nadšeným pocitem z báječné dovolené jedete při východu slunce dál kořistit úlovky na objektiv fotoaparátu a najednou vám Afrika poodhalí další ze svých pých. Tři hravé a zvědavé gepardy, kteří nejenže se nechají vidět, ale dokonce si pohrávají s vašimi dojmy a nastavují se na kapotě auta. Buď se tím vším necháte strhnout, nebo to není nic pro vás.

Vše toto jsem mohla pozorovat, prožít a užít si díky našemu průvodci Františkovi a jím naplánované cestě, při které se z nás na několik dní stali objevitelé maskovaných zvířat, dobrodruzi na prašných ne vždy sjízdných cestách, poustevníci v kempu bez elektřiny, bystří ornitologové u jezer, vynalézaví kuchaři s konzervami fazolí, sběratelé žirafích bobků, lapači momentek na fotoaparáty a především milovníky té severovýchodní části JAR, kterou jsme projeli.

František jako průvodce dokáže nejen celou cestu zorganizovat, ale připraví i seznam obezřetného cestovatele, zajistí informace ke všemu, co vidíte, najde každého maskovaného tvora v trávě a vodě, zastaví u obchodu s artefakty, které nejsou jen lacinými výrobky pro turisty, a ke všemu tomu přidá i dávku smíchu a vtipu. Snad jsou tato slova dostatečným poděkováním za zážitky z naší „expedice Apalucha“. "

 

ZdeněkKarolína

" Rozhodnout se jet na tuto cestu mi trvalo cca 10 sekund! Přítel se jen tak mezi řečí zmínil, že by chtěl jet a okamžitě bylo jasno! Na cestu jsme se připravovali dle skvělých zkušeností Františka a musím říct, že jsem měla jako holka velký problém se sbalit! :D Všechno ale nakonec dobře dopadlo a plni očekávání jsme mohli vyrazit.

Jednalo se o moji první cestu přes půlku světa a musím říct, že organizace a časový plán byl již předem naplánovaný do posledního puntíku. Díky tomuto jsme se jako účastníci zájezdu nemuseli o nic, ale opravdu o nic, starat. Po příletu do Johannesburgu stačilo vyzvednout auto a mohli jsme vyrazit vstříc zážitkům. Byla jsem napnutá jak struna, netušila jsem, jaké zážitky mě čekají. V Pilanesberg National Park jsem si připadala jako Alenka v říši divů. Nikdy bych nevěřila, že je možné na vlastní spatřit ve volné přírodě takové množství krásných zvířat. A to byl teprve začátek! Přes pouze kůlama oddělený kemp od volné přírody, pikniky v národních parcích při pozorování slonů, hrochů apod., vodopády v horách, panoramata jako blázen :), sbírání žirafích bobků, grilování, koupání slonů, hrochů, kteří vydávají zvuky jako motorová pila až po lva pochutnávajícího si na buvolovi cca 2 metry od silnice. Ano, tohle všechno je opravdu možné zažít na vlastní kůži a to během čtrnácti dnů.

Bylo to tedy skvělých 2793 km, 14x postavený a sbalený stan, milion impal, žiraf, zeber, slonů, slůňat, hrochů, krokodýlů, vodušek, lesoňů, buvolů, orlů, perliček, …, různých druhů ptáků , neskutečná panoramata, koupání v listopadu ve 40°C a ano, také 5 lahví vína a 10 piv. Prostě Party Animals ;)."


Iva JoudalováPetr

"Nikdy v životě jsem se nevydal na žádnou dobrodružnou cestu, akorát jsem seděl doma na židli nebo jel do nákupního centra někam na okraj Prahy. Dosud pro mě bylo největší dobrodružství vyjet za hranice okresu, natož se dostat na úplně jiný kontinent. Tudíž moje rozhodnutí o podniknutí takovéto cesty bylo vcelku jednoduché.

V prvé řadě mě překvapil dokonalý plán cesty, který vlastně seděl do posledního dne. Čekal jsem nějakou improvizaci na místě, ale nic takového se nestalo. Je přece jen znát, že Fanda má cestu, kterou jezdí neustále dokola, fakt zmáklou. O tom i mluví jeho znalost trasy, kdy nepotřebuje ani mapu, aby se po trase bezproblémově dostal. Přece jen neustálé opakování se vryje perfektně do hlavy.

Dle mého názoru má Fanda obrovský přehled jak o situaci v zemi, tak i o krajině, zvířatech i rostlinách, které se zde vyskytují. Řekl bych, že jeho znalosti daleko přesahují nějaký rámec obyčejného průvodce. Do JAR je Fanda vysloveně blázen a tím se vyznačuje i jeho přístup ke všem dostupným informacím, kterých zná nespočet a neustále svůj obzor rozšiřuje. Všechny otázky, ať k věci nebo úplně zcestné, rád mile zodpoví.

Občas na trase jsem nevěděl, co se zrovna bude dělat, ovšem jsem nebojácný hoch a nebojím se zeptat tak, abych měl přehled např. kolik mám času, za jak dlouho se vyráží atd. Výhodou celé cesty je velmi pohodová koncepce. Žádné honění termínů a spěchání za nějakým cílem. Ano, při výjezdu z kempu je třeba být první, aby ostatní turisté nepůsobili jako rušivý element, ale zbytek všech přejezdů je volen tak, aby všichni cestovatelé i při delší trase byli navnaděni na to, co je čeká. "

 

nahoru
© Copyright 2012 - 2019 František Červený | Tvorba internetových stránek
úvodní strana | JAR 2012 | JAR 2011 | JAR 2008 | informace | nabízíme | kontakt | můj blog