Po Africe - přidejte se k nám a navštivte to nejzajímavější a nejkrásnější z Afriky

Očima účastníků - JAR 2012

úvodní strana JAR 2012

Lukáš Pravda Lukáš Pravda

"Moje první návštěva afrického kontinentu dopadla díky organizátorovi na výbornou. Už jsem si sám zjistil, že individuální cesty s přáteli nebo známými jsou přesně ten typ aktivní dovolené, který mi vyhovuje. Sám jsem pár cest organizoval a vím, že není jednoduché, aby vše klapalo. Tentokrát jsem se ale vydal „naslepo“, s lidmi které jsem dopředu neznal. Jen s Františkem jsem si již nějakou dobu psal a konzultoval s ním moje výlety na hory. Musím ale říct, že díky všem zúčastněným, to bylo jako bych opravdu cestoval s přáteli. Během cesty jsem zj istil, že nás spojuje víc než jen zájem o cestování a přírodu. Velmi jsem ocenil i spoustu informací o zvířatech, přírodě a Africe obecně. Poutavé vyprávění, historky z minulých cest, vlastní zkušenosti (díky kterým jsem dle mě viděli tolik zvířat a míst, které bychom těžko sami našli), vše podáváno s opravdovým zájmem a nadšením. Vhodně zvolené trasa a termín, různorodé prostředí, spousta zvířat, kvalitní organizace a „štěstí“ na počasí to vše ideálně namícháno. Tuto cestu bych doporučil všem, kteří mají rádi zvířata a přírodu v přirozené podobě bez „turistických“ zby tečností a spousty lidí. Po cestě, na pozorovatelnách i v kempech je možno nerušeně pozorovat a co jsem si dopředu ani neuvědomil i třeba jen poslouchat všechno co se děje okolo. Pro fotografy je to tu opravdový ráj a člověk napřed ani neví co fotit dřív, přesto bylo dost času jen tak vnímat atmosféru a klid, který zde panuje. Zážitků mám spoustu, ani nevím co vyzvednout jako to „nej“, ale jeden z nejsilnějších byly dva dny v kempu „bez plotu“ v NP Marakele, kde jsme mohli celý den (i noc) pozorovat zvířata a to z bezprostřední blízkosti. Na pár metrů v kempu vidět pasoucí se nosorožce, společně odpočívat ve stínu se pštrosy a sledovat okolo potulující se opice, to nezažijete každ&yacu te; den. V noci jsme se zatajeným dechem naslouchali temnému chroupání trávy nosorožci přímo u stanu, imaply, zebry a pakoně nám téměř zakopávali o stanové kolíky, opravdu nezapomenutelné. Za těch 16 dní v Africe jsme zase načerpal energii na dlouhou dobu a nezískal jenom nové zážitky ale i nové přátele. S Františkem plánuju další akce, jak zimní/horské, tak bych se rád zúčastnil i expedice na Nový Zéland a mým návrhem je Jižní Amerika, konkrétně Patagonie, tak snad to vyjde. Už teď vím žen je opět na co se těšit..."

 

Alena ŘíhováAlena Říhová

"Má duše je prostě plná bushe :-)

Při sezení na kmeni stromu pozorujíce zvířata u napajedla, při pohledu do dalekohledu a do očí zvířat - často v těsné blízkosti našeho auta, při ranním brzkém vstávání, kdy ticho narušoval řev lva nebo štěkot hyen, při pohledu na zelené pahorky africké a vodopády obklopené zpěvem pralesního ptactva, při plavání v bazéně, při…, a zkrátka při dalších fascinujících zážitcích, jsem se zamilovala. Zamilovala do tohohle dobrodružného a zároveň odpočinkového výletu, o kterém sní snad každé dítě.

Uvědomila jsem si tu, že člověk potřebuje k životu málo, aby mohl být spokojený a šťastný, že mám přátele i rodinu, která na mne myslí a je se mnou, kdekoliv jsem, že do svého života chci více odpočinku a meditace, že chci poznávat svět, víc číst a snít, víc času věnovat rozhovoru s druhými, a že člověk ztrácí v hojné míře spojení se svými kořeny, mystikou, intuicí a instinkty, s tichem uvnitř sebe,

Děkuji Fandovi za zdárné šoférství, za odborné a milé seznamování a představování místní fauny a flóry, výborné nápady pro zahnání hladu, za půjčování dalekohledu, za dobrou náladu, a že mi vždy dokázal najít místo k zastavení na „čurpauzu“.

Děkuji Ivče za pocit spřízněné duše, za naladění stejné noty, za obnovení myšlenek na uskutečnění některých mých plánů, za trpělivost a toleranci při spolujízdě autem s mými věcmi.

Děkuji Lukášovi za to, že jsem mohla být přítomna jeho nadšenému vypravování, za inspiraci a brnknutí na „esoterickou notu“, za vtipálství a ukázku toho, že beran k beranovi sedá a za skvělé fotky ;)"

Děkuji Vesmíru za dobré počasí, za příznivé okolnosti, za úžasná setkání a milé lidi a za to, že vše dopadlo dobře."

 

Iva JoudalováIva Joudalová

"Na tuhle cestu jsem se těšila už od první chvíle, kdy mi její nástin padl do oka na webu úplně cizího člověka. Proč ne? Prošla jsem stránky od začátku až do konce, proklikala fotky, pročetla názory předchozích účastníků a vygooglila o Fandovi, co se dalo. Po první (a do odletu také jediné) schůzce bylo naprosto jasné, že Fanda nejede do JARu poprvé, má již mnoho zkušeností z předchozích cest, zná ta správná místa a hlavně má tu Afriku opravdu moc rád. To celkem stačilo k umlčení toho malého pochybujícího červíčka, co mi v hlavě našeptával, že jet na druhej konec světa s úpně cizíma lidma je pěkná šílenost J

Afrika mě rozhodně nezklamala a byla přesně taková, jakou jsem si ji představovala. Horká, podmanivá, plná vůní, zvuků, protikladů a hlavně života. Celá cesta byla skvěle připravená a velmi dobře vymyšlená, abychom si z ní mohli odvézt co nejvíce. Fanda je navíc výborný průvodce se zásobou informací a historek z různých míst a opravdovým zájmem o místní živočichy, o kterých jsme se díky němu dověděli mnoho zajímavostí. Ty dva týdny mě naplnily energií, sluníčkem, klidem a pohodou a obrovskou chutí zase brzy někam vyrazit. Františku, děkuju! Jsem moc ráda, že jsem měla možnost zúčastnit se tvojí expedice, a snad zase brzy na některé další. J"

 

nahoru
© Copyright 2012 - 2021 František Červený | Tvorba internetových stránek
úvodní strana | JAR 2012 | JAR 2011 | JAR 2008 | informace | nabízíme | kontakt | můj blog