Po Africe - přidejte se k nám a navštivte to nejzajímavější a nejkrásnější z Afriky

Základní infromace pro cestování po Africe

zpět na úvodní stranu

Zde bych rád uvedl potřebné informace k cestě do JAR.

Mnoho obecných informací se můžete dozvědět na wikipedii - http://cs.wikipedia.org/wiki/Jihoafrick%C3%A1_republika

Chtěl bych zde ale uvést ty nejdůležitější a nejvyhledávanější informace k počasí a cestování v JAR jako takovému.

Počasí:
JAR má dvě podnební pásma - mírné na jihu v Kapsku a částečně i na centrální plošině a subtropické na severovýchodě země. Oblasti v mírném pásmu mají zhruba čtyři roční období, i když jaro a podzim nejsou tak výrazné a často trvají jen krátce. Za základ můžeme brát zimu a léto. Tato dvě období mají v různých částech země různý průběh. Zima v Kapských provinciích je chladná a hlavně vlhká, tzn. teploty klesají na 10-15°C a prší, což doprovází často velmi silný vítr. Vyjímečně pak může dojít i ke sněžení. V létě je pak v této oblasti slunečno a teplo až 33° C. Naproti tomu na centrální plošině (tzv. "Highveld"), kde je nadmořská výška od 1000 do 1800 m nad mořem (Johannesburg 1600 až 1800 m, Pretoria 1300 až 1500 m), je v létě deštivo (převážně odpoledne silné bouřky) a teplo až 33°C a v zimě sucho (až 5 měsíců bez výrazných srážek) a slunečno s teplotami ve dne do 20° C a v noci místy i přízemní mrazíky, ale obvykle okolo 3 až 5° C nad bodem mrazu. Na východním pobřeží u Indického oceánu je na severu i v zimě tepleji a to platí i o Krugrově parku, který již patří do tzv. "Lowveldu" - nížiny svažující se do Mosambiku. Koupání v moři je možné po celé délce východního pobřeží, ale moře není žádné " kafe" jako v jihovýchodní Asii, ale je chladnější a velmi zvlněné, vhodné tedy pro surfaře. Pozor ale, jsou tu všude žraloci. Západní pobřeží Atlantického oceánu se vyznačuje velmi studenou vodou i v létě, jelikož je voda ochlazována studeným antarktickým proudem.

Bezpečnost:
Je nutno počítat s vysokou mírou kriminality, zejména v centrech větších měst. Nedoporučují se návštěvy satelitních sídlišť ve velkoměstech, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. K přepadením může dojít i luxusních čtvrtích, kde mohou operovat kriminální gangy. Turisté jsou častým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat nošením cenností (šperky, hodinky, fotoaparáty atd).
Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat vždy jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět max. do poloviny. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou (ta může být fingovaná). Fingovaná může být i dopravní nehoda (objevují se případy osob ležících na silnici, které fungují jako „volavky“). V JAR dochází k přepadu vozů i na rušných křižovatkách v centru měst. Útočníci většinou rychle rozbijí okno o odcizí cenné předměty (taktika „smash and grab“). Z tohoto důvodu doporučujeme uložit všechny věci vždy do kufru vozidla. Doporučuje se vždy ručně zkontrolovat uzavření vozidla, protože v JAR se šíří případy zamezení dálkového uzamknutí vozu rušícími zařízeními. Ke krádežím může dojít i na parkovištích u velkých nákupních středisek.

Zde jsou pak základní informace pro případ, že byste se do JARu chtěli vydat s námi.

Je třeba očkování a je třeba se něčeho bát?
Do JAR žádná očkování nejsou povinná. Je tedy na zvážení každého, k jakým očkováním se rozhodne. Doporučuji si minimálně zkontrolovat stav očkování na tetanus. Já mám vzhledem k četnosti cest do zahraničí očkování proti hepatitidě A a B a očkování proti břišnímu tyfu.

Na území národního parku Kruger se nachází malé malarické oblasti, tedy oblasti se stojatými vodami a mokřinami, kde se dá počítat s možností výskytu hmyzu šířícího malárii (komáři). Je tedy možné si zařídit očkování proti malárii nebo na nejbližší hygienické stanici požádat o vydání receptu na antimalarika. Osobně se přikláním ke druhé možnosti s tím rizikem, že by se člověk mohl nakazit a začal by brát léky, protože zmiňované očkování považuji za pořádný chemický zásah do organismu. Je to na každém z Vás.

Samozřejmostí na cestě po Africe je pít jen balenou vodu, potraviny z obchodů, u nichž je známý původ, doba spotřeby apod., žádné koupání ve stojatých vodách atd. Ke koupání bych chtěl říct, že většina kempů má vlastní klimatizovaný bazén a není třeba vyhledávat jiné možnosti osvěžení.

Co s sebou?
Pohodlné oblečení na cestování v rozumném množství. Musíme počítat s možností horkých dní i případného deště. V každém kempu je možné si např. trička, ponožky a spodní prádlo přeprat, takže není třeba tahat sebou celý šatník. Osobně na všech cestách vystačím se zhruba 4 tričky, 1 krátkými a 1 dlouhými kalhotami, mikinou nebo svetrem, lehkou bundou pro případ deště, čepicí, šátkem či kloboukem, jedněmi pevnějšími botami a nesmí chybět sandály. Také bych doporučil vzít si něco s delším rukávem, co by se dalo zkombinovat a navrstvit. Teplota se v noci a večer v tomto období pohybuje někde kolem 15-20°C. Vypadá to sice pohodově, ale z vlastní zkušenosti – celý den se člověk pohybuje ve vyhřátém autě, venku je něco přes 30-35°C a když pak zajde slunce, teplota klesne skoro o 20°C a není divné sedět venku a třást se zimou:).

Samozřejmostí jsou základní hygienické potřeby dle osobních preferencí. Kromě zubního kartáčku, pasty a ručníku osobně řeším vše až na místě. Ušetřím tak místo v kufru a vím, že to tam zase mohu zanechat.

Doporučuji opalovací krém s vyšším faktorem. Mezi léky bych doporučil něco na bolest hlavy, žaludeční a trávící problémy, nějakou tu náplast apod. Prostě klasickou malou lékárničku na cesty a samozřejmě léky, o kterých víte, že je můžete nebo dokonce musíte potřebovat.

K ubytování je třeba karimatka, spacák (stačí letní) a stan. Na stanech bychom se mohli domluvit po dvojicích, abychom sebou nevezli 8 stanů, ale respektuji, pokud by chtěl někdo mít svůj vlastní stan. Rozhodně byste měli mít i nějakou baterku nebo čelovku pro večerní pohyb po kempu apod.

Doporučuji foťák a hlavně dalekohled. Mnoho zvířat se nachází ve větší vzdálenosti a bez dalekohledu je občas těžké něco pozorovat. K baterkám, telefonů apod. si nezapomeňte vzít nabíječky, v kempu se bude dát cokoli nabít. Pro případ nouze mohu přibalit měnič napětí do auta, ale tohle nabíjení je nepohodlné a zdlouhavé.

K jídlu - doporučuji minimálně nějaký kapesní nůž, hrneček a případně příbor (např. nějaký turistický). V kempech jsou k dispozici pevné grily a většinou i vařiče, které můžeme využít. Jídlo je ale většinou řešeno ve studené formě z toho, co si nakoupíme.

To by asi bylo to nejzákladnější. Nebojte se ale na cokoli co Vás napadne, se zeptat. Spousta chybějících věcí se však dá vyřešit na místě.

nahoru
© Copyright 2012 - 2021 František Červený | Tvorba internetových stránek
úvodní strana | JAR 2012 | JAR 2011 | JAR 2008 | informace | nabízíme | kontakt | můj blog